Wydawca Egmont pokusił się o przedsięwzięcie na niespotykaną u nas dotąd komiksową skalę. Wydał on szereg serii komiksowych Marvel Now, przygotowujących czytelników na crossover Infinity Jonathana Hickmana. Większość z nich liczy kilka tomów, które nie nawiązują fabularnie do eventu. Warto jednak znać przynajmniej obydwie serie Avengers, by oswoić się ze składami obrońców w runie Hickmana. Kolejność ich czytania jest oczywiście jak najbardziej dowolna.
Jednak te zawierające w swojej nazwie podtytuł – Nieskończoność można czytać w płynnym ciągu fabularnym żonglując tomami poszczególnych serii. Niestety nie wszystkie serie związane fabularnie z Nieskończonością wydano w naszym kraju. Komiksy te można jednak zakupić w szeregu sklepów sprowadzających oryginalne wydania. Nie powinno to być żadnym problemem dla zahartowanego przez lata polskiego fana komiksów superhero.
Fragmenty układanki, których nie kupicie po polsku :
- MIGHTY AVENGERS #1 – #3 zebrane w tomiku: Mighty Avengers Vol.1 No single hero oraz w Infinity Companion
- SECRET AVENGERS #10 – #11 zebrane w tomiku: Secret Avengers Vol.2: Iliad oraz w Infinity Companion
- AVENGERS ASSEMBLE #18 – #20 – zebrane w tomie: Infinity Companion
- NOVA #8 – #9 – zebrane w tomiku: Nova Vol.2 Rookie Season oraz w Infinity Companionn
- SUPERIOR SPIDER-MAN TEAM-UP #3 – #4 zebrane w tomiku: Superior Spider-Man Team-Up Vol.1: Versus oraz w Infinity Companion
- CAPTAIN MARVEL #15 i #16 – 15# zebrana w tomiku: Captain Marvel Vol.3: Alis Volat Propriis oraz w Infinity Companion
- INFINITY – HUNT 1# – #4 oraz INFINITY – HEIST 1# – #4 zebrane w tomiku: Infinity Heist Hunt oraz w Infinity Companion
- SECRET AVENGERS #10 – #11 zebrane w tomiku: Secret Avengers Vol.2: Iliad oraz w Infinity Companion
- FEARLES DEFENDERS #10 zebrane w tomiku: Fearless Defenders Vol.2 Most Fabulous Fighting team of all oraz w Infinity Companion
Jak widać na część z pominiętych serii nie było sensu robić sobie nadziei (np. Infinity Hunt/Heist). Części możemy się jeszcze doczekać w związku z planowanymi premierami filmowymi do nich nawiązującymi (np. Captain Marvel, Fearles Defenders) wątpię jednak, że wydawca sięgnie fabularnie tak głęboko (do momentu sprzed dawno już wtedy wydanego crossoveru). Brak innych serii jest zwyczajnie dziwny. Szczególnie pozostałych trzech serii Avengers czy Superior Spider-Man Team-Up, mimo że pająka dostaliśmy w serii Superior Spider-Man. Dobrze, że chociaż ta główna seria przybliżyła go nam jako postać. Najbardziej żałuję, że Egmont nie zaryzykował z serią solową Novy. Odpalenie jej razem z Strażnikami wydawało się jak najbardziej słuszne. Nie znam wyników sprzedaży serii o „Kosmicznych Avengers”, pozostaję jednak w nadziei, że na tyle dobrze się sprzedają, że przyjdzie jeszcze u nas pora na komiksową serię Nova. Zawsze jest jednak druga opcja. Po informacji o przedłużeniu Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, bazując na zagranicznej liście tytułów, możemy się spodziewać u nas pierwszych tomów zarówno Novy jak i Kapitan Marvel. Na oficjalne potwierdzenie przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Nie zawierają one jednak materiału zazębiającego się z crossoverem i mogłyby tylko przybliżyć te postaci polskim czytelnikom.
Widać więc, że zebrała się konkretna liczba pobocznych tie-inów, jest jednak sposób, by załatwić problem za jednym zamachem. Polecam go szczególnie dla tym, którzy odpuścili zbieranie serii Wolverine and X-Men, Thunderbolts i Guardians of The Galaxy. Można zakupić tom zbierający wszystkie wyżej wymienione zeszyty uzupełniających serii. Nazywa się on Infinity Companion jednak nie jest dostępny w języku polskim. Strażnicy są dosyć przyjemną lekturą, ale Thunderbolts nie mają nic interesującego do zaoferowania poza charakterystyczną kreską Steva Dillona. Postać Deadpoola, obecna w składzie drużyny, nie rekompensuje tutaj niczego. Jeżeli ktoś liczy na takiego Wade’a jak w podstawowej serii, niech trzyma się od tej serii z dala. Pozostali czytelnicy najlepiej niech zrobią to samo. Co się zaś tyczy Wolverine i X-men, to jest to seria zwyczajnie słaba. Zaskoczyło mnie to, gdyż nazwisko scenarzysty (Aaron) sugerowało coś wręcz odwrotnego. Odpuszczając te klika tomów zadbacie o swoje zdrowie psychiczne oraz oszczędzicie gotówkę, którą polecam zainwestować w nietanie Infinity Companion.
Przejdźmy jednak do samego sedna. Jeżeli zakupiliście poniższe tomiki, to posiadacie wszystko, co wydano w Polsce bezpośrednio związane z crossoverem Infinity:
- Thanos powstaje
- Avengers Tom 3 – Preludium nieskończoności
- Nieskończoność
- Avengers Tom 4 – Nieskończoność
- New Avengers Tom 2 – Nieskończoność
- Guardians of The Galaxy Tom 3 – Nieskończoność
- Thunderbolts Tom 3 – Nieskończoność
- Wolverine i X-Men Tom 4 (dostępny od stycznia 2017)
Sama kolejność czytania, bazując wyłącznie na wydanych w Polsce tomikach, wygląda następująco:
WIZUALNY READING ORDER