PANTEON / OTCHŁAŃ / Twin Peaks – Miasteczko, które zmieniło wszystko

Twin Peaks – Miasteczko, które zmieniło wszystko

Lata wstecz, gdy dopiero zaczęłam się interesować popkulturą „na poważnie” usłyszałam słowa, które już na zawsze zmieniły moje oczekiwania wobec seriali:

„Ona nie żyje, jest zapakowana w plastikowe…”- przemówił do sekretarki Lucy Moran inny mieszkaniec Twin Peaks, drwal Pete. Te siedem (a w oryginale pięć słów) zmieniły nie tylko mój świat, ale i zrewolucjonizowały telewizję jako medium, odciskając piętno tak dosadne, że czuć to nawet (a może i szczególnie) po dwudziestu sześciu latach. Mowa tu oczywiście o serialowym dziecku Davida LynchaMiasteczku Twin Peaks.

„Śni mi się czasem, że latam. Ciekawe czy ptakom śni się czasem, że idą do szkoły albo do pracy, że mają garnitury i sukienki zamiast piór, o których śnimy my. Ja przefrunęłabym nad Twin Peaks i nad ziemią, która leży dalej. Nigdy bym nie wróciła, gdybym nie musiała”- Laura Palmer

LYNCH3

Pełen dziwnej symboliki, sekretów i nietuzinkowych bohaterów serial w dzień premiery zgromadził przed odbiornikami ogromną liczbę widzów, bo aż 32 miliony. Z odcinka na odcinek było ich coraz mniej i mniej. Powodem podobno była oniryczność serialu. Ludzie nie potrafili znieść tak dużej ilości wątków paranormalnych i prawdę powiedziawszy jak najbardziej to rozumiem. Widziałam wiele dzieł, które czerpały z Twin Peaks garściami, a żadna z tych rzeczy nie była w swojej grotesce chociaż w połowie tak niepokojąca jak dzieło Lyncha, a przecież od pierwszej emisji minęło już dwadzieścia sześć lat…

KURTYNA LYNCHA

David Lynch od zawsze był „inny” w swoim fachu. Pierwszy raz spojrzał na małomiasteczkowe życie przy okazji reżyserii filmu Blue Velvet i to własnie praca nad nim zainspirowała go do stworzenia Twin Peaks. Łączy je tak zwane „odsłanianie kurtyny”. Lynch często przedstawia dwie strony swoich bohaterów, te „oficjalne” i „zakulisowe”, które skrywają się przed zewnętrznym światem, przez co ciężko jest je jednoznacznie zinterpretować. Twin Peaks to popkulturowa biblia XX wieku, którą każdy może postrzegać inaczej, a nawet jedna, najmniejsza zmiana może nadać jej zupełnie innego znaczenia.

„Kocham Twin Peaks, a ponieważ akcja serialu ma miejsce w podobnej lokacji i ma jeden z tych magicznych motywów stwierdziłem, że będzie śmiesznie… Nie tyle co sparodiować serial, ale pokazać widzom niektórymi smaczkami ten wpływ na Wodogrzmoty Małe.”- Alex Hirsch reżyser serialu animowanego Wodogrzmoty Małe

LYNCH4

Reżyserowie Lost, Wayward Pines czy twórcy gry Life is Strange, nikt z nich nie kryje się inspiracją serialem. Zauważyłam, że wiele osób wręcz reklamuje swoje dzieła (a czasami potworki) tym, że w młodości wywarł na nich wpływ David Lynch i to swoista forma hołdu dla reżysera. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę ze swojej inspiracji. Dziwność Twin Peaks można porównać do mitycznych archetypów. Już tak zakorzeniły się w kulturze, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że z nich korzysta.

Zagubieni (2004-2010)

Skomplikowana historia z dużą ilością rozbudowanych postaci i – co najważniejsze – serial z własną, charakterystyczną mitologią. Przyznajcie, po tym opisie ciężko byłoby określić, o którym serialu mowa. Miasteczko Twin Peaks czy Zagubieni?

Veronica Mars (2004-2007)

Czy hasło „kto zabił Lilly Kane?” z czymś wam się nie kojarzy?

Life is Strange (2015)

Pewnego dnia Max zyskuje niesamowite moce, postanawia wykorzystać je pomagając Chloe odnaleźć jej przyjaciółkę – Rachel Amber. Studio Dontnod Entertainment wręcz „wypchało” swoją grę nawiązanami do TP.

Stranger Things (2016)

Jedna z najlepszych produkcji Netflixa również obrała trochę inny kierunek niż reszta seriali jakie znajdziemy na rynku. Gdy w małym miasteczku znika chłopiec, nic nie już nie będzie takie jak przedtem. Wychodzące na wierzch sekrety, pojawia dziewczynka o niezwykłych zdolnościach, gromada dzieciaków próbujących za wszelką cenę odnaleźć swojego najlepszego przyjaciela i matka, która nie spocznie póki jej młodszy syn nie wróci do domu.

https://soundcloud.com/prom-queen-1/stranger-peaks

UNITED STATES - DECEMBER 12: TWIN PEAKS - Gallery - Season One - 12/12/89, Homecoming queen Laura Palmer is found dead, washed up on a riverbank wrapped in plastic sheeting. FBI Special Agent Dale Cooper (Kyle MacLaughlin) is called in to investigate the gruesome murder in the small Northwestern town of Twin Peaks. Sherilyn Fenn stars as Audrey Horne, the teenage daughter of a wealthy businessman. , (Photo by ABC Photo Archives/ABC via Getty Images)

GUMA KTÓRĄ LUBISZ POWRÓCI W … STYLU

W 1990 Twin Peaks było czymś nowym i innowacyjnym. Pytanie „kto zabił Laurę Palmer?” ciążyło na ustach wielu, ale czy nowy sezon też da radę? Lynch musi się zmierzyć z NAPRAWDĘ wysokimi oczekiwaniami (w końcu niektórzy czekali 26 lat) i stworzyć coś równie (cholernie!) dobrego, a to może być przeszkoda nie do pokonania. Od czasu premiery serialu, wielu artystów próbowało stworzyć coś podobnego, coś tak unikalnego, ale wiele z tych prób skończyło się fiaskiem. Fani Twin Peaks odrzucili część tych dzieł ze względu na to, że nieudolnie próbowały być czymś więcej niż serial Lyncha, ale czy słusznie? Czy serial za drugim razem zadziała na nas tak samo jak te kilka lat temu? Czy „nowoczesność” serialu go nie przyćmi? Niestety do tego dochodzi fakt, że po 1992 Davidowi nie udało się stworzyć niczego porównywalnego z Twin Peaks i jego poprzednimi filmami.

Możemy mieć tylko nadzieję, że powrót po tak długim czasie będzie równie piękny jak i zabójczy, bo nowe Twin Peaks zdecydowanie nie może skupiać się tylko i wyłącznie na wątku Coopera. Potrzebujemy czegoś nowego, morderstwa, które znowu będzie nam spędzać sen z powiek.

7738614-3

WSZYSTKO CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ O NOWYM SEZONIE TWIN PEAKS

Kiedy premiera nowego Twin Peaks?

Choć Laura Palmer obiecała „zobaczymy się ponownie za 25 lat” nie jest niespodzianką, że straszna z niej kłamczucha. Już na początku kwietnia zakończono kręcenie Twin Peaks, ale my będziemy mogli obejrzeć serial dopiero w pierwszej połowie 2017. Jednak nie spodziewajcie się cotygodniowych odcinków. Szef Showtime David Nevis powiedział:

„Chcę ukazać niezwykłość Twin Peaks, więc istnieje prawdopodobieństwo, że odcinki nie będą ukazywać się tradycyjnie.”

Gdzie można obejrzeć zwiastuny Twin Peaks?

Ile odcinków będzie liczył sezon?

Na początku mówiło się o dziewięciu odcinkach, ale jakiś czas temu Sheryl Lee (Laura Palmer) i Sherilyn Fenn (Audrey Horney) powiedziały, że możemy się spodziewać nawet osiemnastoodcinkowego sezonu. Jednak informacja nie jest jeszcze potwierdzona. Być może dostaniemy mniej, ale o wiele dłuższych epizodów.

„Ta cholernie dobra kawa od Marka i Davida smakuje lepiej niż kiedykolwiek. Jest całkowicie warta trochę dłuższego czasu parzenia niż się spodziewaliśmy.”- David Newis

twin-peaks-coffee

Czy jest jakaś szansa na czwarty sezon Twin Peaks?

„Nauczyliśmy się nigdy nie mówić nigdy. Wszystko jest możliwe, ale nie sądzę, że i tym razem aż 25 lat zajmie nam podjęcie tej decyzji.”- Mark Frost

Czy Twin Peaks będzie miało należyte zakończenie?

Według Marka Frosta – tak.

Reboot czy kontynuacja oryginalnej serii?

Twin Peaks 2017 będzie kontynuacją serii, a jego akcja odbywa się dokładnie 25 lat po wypowiedzeniu przez Coopera słów „How’s Annie”.

Jak bardzo Lynch jest zaangażowany w trzeci sezon?

David Lynch reżyseruje cały sezon, odcinki napisał wraz z Markiem Frostem.

Czy oryginalna obsada wraca?

Większość osób tak, ale na pewno zauważalny będzie fakt, że do serialu nie wróci Michael Onrkean (Szeryf Harry S. Truman) oraz Frank Silva (Bob), który niestety zmarł.

Czy w takim razie Twin Peaks będzie miało nowego szeryfa?

Nie. W rolę Harry’ego S. Trumana wcieli się Robert Forster.

Czy Catherine E. Coulson (dama z pieńkiem/log lady) miała mieć jakąś rolę w nowym sezonie?

Tak. Ponadto przed swoją śmiercią nagrała wszystkie sceny.

Lynch7

Czy w Twin Peaks zamieszkają jacyś nowy mieszkańcy?

Tak. Do oryginalnej obsady dołączyło 181 nowych aktorów, przyjaciół Lyncha i muzyków. Choć nie sposób się spodziewać, aby każdy z nich miał w serialu dużą rolę (raczej większość po prostu zobaczymy w tle) kilka z nich będziemy widzieć bardzo często na ekranie. Do obsady dołączyli między innymi Michael Cera (Scott Pilgrim kontra świat), Amanda Seyfried (Wredne dziewczyny, Les Miserables Nędznicy, Mamma Mia), Naomi Watts (King Kong, The Ring), Jennifer Jason Leigh (Nienawistna ósemka), Monica Bellucci (Pasja) i polska aktorka Karolina Wydra. W obsadzie jest też wiele muzyków.

W serialu usłyszymy kompozycje Angelo Badalamentiego?

Choć w internecie krąży teaser serialu z kompozytorem wykonującym Laura Palmer’s theme informacja ta nie została potwierdzona.

Czy można już przeczytać oficjalny opis trzeciego sezonu?

Nie i z racji tego, że Lynch i Frost chcą stworzyć wokół nowego sezonu jak największą otoczkę tajemniczości nie wiadomo czy w ogóle będzie można, ale głowa do góry – Sekrety Twin Peaks dają nam kilka solidnych poszlak co do sezonu trzeciego. 

LYNCH9

AUTOR Maja Głogowska

Nastolatka wychowana przez Hollywood. Uwielbia szeroko pojętą popkulturę i sztukę. Jeżeli spotkalibyście się na ulicy pewnie gloryfikowałaby Nintendo i gry ekskluzywne Playstation, a jakbyś poprosił ją o polecenie filmu to zasugerowałaby seans "The Florida Project". Wierny żołnierz batalionu Archie Comics.

PRZECZYTAJ TAKŻE

[RECENZJA] Sekretny Dziennik Laury Palmer

Umówmy się już na starcie, David Lynch to reżyser, którego się albo kocha albo nienawidzi. …

4 komentarze

 1. Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że po 1992 roku Lynchowii nie udało się stworzyć niczego porównywalnego z Twin Peaks i jego poprzednimi filmami. Rozumiem to zdanie, że nic ciekawego nie nakręcił po TP, ale według mnie film kinowy czyli „Ogniu krocz ze mną” jest dobrą produkcją, ale inną od serialu, pozbawioną humoru serialowego i dlatego część fanów go nie cierpi (choć stanowi kanon i pojawią się w 3 serii postacie z filmu). Po prostu FWWM bardziej skierowane jest dla fanów Lyncha, bo niekoniecznie fani serialu są fanami twórczości Lyncha. Kinowemu Twin Peaks bliżej jest do filmów takich jak „Zagubiona autostrada” i „Mulholland Drive”, które są świetnymi filmami, podobnie jak „Prosta historia”. Może sukcesu aż takiego jak przy „Twin Peaks” i filmem „Dzikość serca” już więcej nie odniósł, ale choćby „Mulholland Drive” czy „Prosta historia” to są doceniane filmy nie tylko przez widzów, ale też krytyków. Jedyny słaby film Lyncha po Twin Peaks jaki nakręcił to „Inland Empire” i który nawet ja fan Lyncha uważam za tragiczną padakę zasługującą na 1/10.

  • Nie uważam, że dzieła D.Lyncha po Miasteczku były złe- uwielbiam jego kino, ale jednocześnie jestem wielką fanką Twin Peaks i prawdę mówiąc, uważam, że mało rzeczy może mu się równać (nie piszę tu tylko o dziełach Lyncha, ale o szeroko pojętnej popkulturze).

 2. Zapomniałem dodać też, że podobno udział Laury Dern i Naomi Watts w 3 serii nie jest przypadkowy, bo grały te aktorki w filmach Lyncha i możliwe, przynajmniej wśród fanów krąży taka plotka, że Lynch chce połączyć swoje filmy w jedną franczyzę czyli Watts może zagrać rolę jaką grała w MD. Laura Dern grała w Blue Velvet i Dzikości serca, pojawi się też aktor co grał w Zagubionej autostradzie czyli Getty. W przypadku nowej serii wydaje mi się, że istnieją 3 możliwości jaki to będzie sezon. W najgorszym przypadku taki jak Inland Empire czyli tragiczna padaka. Druga możliwość że film w klimacie prequela serialu czyli Ogniu krocz ze mną, Zagubiona autostrada czyli zero humoru a thriller/horror albo klimat jak w serialu czyli wcale nie kryminał/thriller a bardziej wymieszanie wszelkich gatunków ze sobą bo przecież ten serial jest tak naprawdę pastiszem, elementów kryminalnych albo horroru, zjawisk paranormalnych to jest może z 40% serialu a dominują klimaty rodem z telenoweli, komedii, melodramatu. Jest w serialu wymieszanie wszystkiego ze wszystkim i w większości odcinków serial ma klimat bardzo lekki – dominują sceny zabawne albo jak z najgorszej telenoweli z przerysowanym aktorstwem. Nie mam nic przeciwko powrotowi do klimatu serialu ani by sezon był taki jak filmy FWWM, Mulholland Drive klimatycznie, liczę jedynie że nie będzie to padaka jak Inland Empire. A nadzieję mam w tym, że Frost też wrócił, a to on odpowiada za scenariusze najlepszych odcinków serialu (w tym finał 2 serii, epizod w którym poznaliśmy mordercę Laury czyli bodaj 2×07 albo 2×06). Do nie wielu odcinków scenariusze pisał Lynch, głównie reżyserował. Wiec liczę na to że Frost nie pozwoli za bardzo odlecieć Lynchowi. Zresztą uważam że Frost trochę niedoceniany jest, więcej się mówi w przypadku TP o słynnym reżyserze niż Froscie a wydaje mi się, że zasługuje w przypadku tego serialu by stawiać go na równi z Lynchem.

  • Wydaje mi się, że jednak Lynch zatrudnił je z sympatii. Zresztą, już zdarzało mu się zatrudniać tych samych aktorów, chociażby do epizodycznych ról. Nie tylko on, to częsty zabieg stosowany przez reżyserów. Ot co, mrugnięcie w stronę fanów. 🙂
   Również uważam, że Frost jest bardzo niedoceniany. Tekst pisałam jeszcze przed premierą „Sekretów Twin Peaks„- jestem już trochę spokojniejsza, Frost dał nam cholernie dobrą książkę.

   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *