PANTEON / BIOSY / EVENTY / OPISY / [BIOS] Święta w Serialach Tokusatsu

[BIOS] Święta w Serialach Tokusatsu

Tradycja obchodów świąt Bożego Narodzenia dotarła również do Japonii. Jako, że jest to kraj w przeważającej części buddyjski Boże Narodzenie ma tam charakter święta romantycznego, pozbawionego otoczki religijnej. Większość z Was, zapewne niejednokrotnie natknęła się w Internecie na obrazki z  kobietami z anime, przebranymi w strój Mikołaja. A w jaki sposób Toei uczcił to święto w swoich serialach Tokusatsu?

SPACE SHERIFF SHAIDER [1984]

Space Sheriff Shaider

Imperium Fuuma daje życie kolejnej Fuushigi Beast, która przybiera postać człowieka. Staje się Mikołajem, który zamiast swojego tradycyjnego, czerwonego stroju, chodzi odziany w czerń i nazywa się Satan Claus. Złoczyńca rozdaje dzieciom figurki przedstawiające podobizny potworów Fuumy. Hipnotyzują one maluchów i czynią z nich demony zniszczenia, zamieniające miasto w ruinę. Najbardziej pamiętna z całego odcinka jest scena modlitwy całej ekipy Fuumy przed postawionym do góry nogami krzyżem, na którym wisi ciało martwego Mikołaja… Później jest jeszcze pochód czarnych demonów przez miasto, niszczą one wszystko co tylko stanie  im na drodze. Wszystko to okraszone pięknym jak zwykle Fuushigi Song.

Na samym końcu oczywiście i tak dobro zwycięża. Shaider po raz kolejny pokonuje najeźdźców, ale najważniejsza jest pełna treść odcinka. Kogoś chyba mocno poniosło. Współczuję dzieciom, które mając po 10 lat oglądały przerażającą scenę modlitwy Fuumy z martwym Mikołajem w tle. Ja sam, po takim seansie miałbym miesiąc snu z głowy. Aż ciężko uwierzyć, że cenzura nie kazała tego wyciąć.
Trudno znaleźć podobne filmy świąteczne dla dzieci zawierające podobne elementy. Takowe produkcje zazwyczaj są uber-pozytywne, infantylne i naiwne. Chylę czoła przed panami z Toeia za to, że mieli odwagę aż tak się wyłamać.

TOKUSOU EXCEEDRAFT [1992]

Drugim Tokusatsu,  które ciekawie i nietypowo podchodzi do tematu świąt jest Exceedraft, podobnie jak Shaider, będące przedstawicielem serii zwanej Metal Hero.Jest 92 rok, na Ziemi pojawia się Antychryst. Wysłannik z nieba pod postacią małej dziewczynki wysyła do walki z nim  trzech… Mikołajów wojowników. Szatan również ma swoich podwładnych i okazuje się, że… także jest to trójka Mikołajów. Ponownie noszą oni czarny strój, w ręce dzierżą sierp i nie mówią, tylko warczą niczym wściekłe psy oraz poruszają się na czterech kończynach. W końcu dochodzi do konfrontacji obydwu grup świętych, zakończoną oczywiście zwycięstwem sił dobra.

TOKUSOU SENTAI DEKARANGER [2004]

Dekaranger

Także i seria Sentai może się pochwalić ciekawymi odcinkami o tematyce świątecznej. Tokusou Sentai Dekaranger niezbyt zagłębiała się w ten temat, jednak kosmita, który obrał sobie za cel zniszczenie Special Police Dekaranger, pokonanie każdego z członków drużyny kwitował ironicznym ,,Merry Christmas!”. Fakt ten na długo wbił mi się w pamięć.

ENGINE SENTAI GO-ONGER

Engine Sentai Go Onger

Równie wielki kryzys spotkał Engine Sentai Go-Onger. Jeden z najstraszniejszych przeciwników z jakim kiedykolwiek mieli okazję się zmierzyć, przypuścił atak akurat w święta. Żeby jak najmocniej skrzywdzić bohaterów, zrujnował doszczętnie ich świąteczne przyjęcie. Niezapomniana jest scena, pokazująca jakich zniszczeń dokonał, zmasakrowana choinka, płonące ozdoby, oraz rozpacz bohaterów, uczucia, które nimi targają od razu udzielają się także i widzom.

Jak widać, Japończycy mają zupełnie inne podejście do tematu świąt Bożego Narodzenia i nie boją się poruszać w takowych odcinkach trudnych, poważnych tematów. Jest to świetna przeciwwaga dla tego wszystkiego czym ciągle zalewają nas produkcje zachodnie. Niechaj podsumowaniem całego artykułu będzie cytat, na który natknąłem się kiedyś w Internecie: ,,Dlaczego wszystkie serie Sentai muszą poruszać takie tematy jak koniec świata, albo sprowadzenie piekła na Ziemię akurat w święta?”.

Autor: Mikoto

PRZECZYTAJ TAKŻE

[RECENZJA] Castlevania (2017)

Hurra! – wykrzyknęli gracze, kiedy dowiedzieli się, że Netflix sfinansuje zekranizowanie Castlevanii w postaci serialu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *