PANTEON / RECENZJE / FELIETONY / KOMIKSY / Komiksowe podsumowanie roku 2016

Komiksowe podsumowanie roku 2016

Rok 2016 minął bezpowrotnie, więc nasza redakcja postanowiła spojrzeć wstecz na komiksy wydane w Polsce, które zrobiły na nas największe wrażenie. Wspólnie wybraliśmy najlepsze tegoroczne premiery, głównie pozostając przy pozycjach z nurtu komiksu amerykańskiego – jako, że tym na Panteonie zajmujemy się najczęściej. To nie znaczy, że przegapiliśmy to co działo się poza głównym nurtem. Dodatkowo wybraliśmy najlepsze wydawnictwo polskie i zagraniczne roku 2016, a także wręczyliśmy kilka wyróżnień. Zaczynamy!


Najlepsze polskie wydawnictwo 2016

Kultura Gniewu

kultura-g

Za wkład w promocję arcydobrego polskiego komiksu i za wydanie na naszym rynku znakomitych tytułów zagranicznych. 

Wyróżnione tytuły: Przygody Stasia i Złej Nogi, Jamilti i inne historie, Kroniki Jerozolimskie, Kościsko.


Najlepsze zagraniczne wydawnictwo 2016

Image Comics

flymyorc_400x400

Za wydanie w 2016 roku nowych tytułów, z których niemal każdy można polecić.

Wyróżnione tytuły: Monstress, Paper Girls, Kill Or Be Killed.


Wyróżnienia specjalne

Poniższe komiksy nie załapały się do top 5, ale przypadły niektórym redaktorom/redaktorkom do gustu na tyle, że wskazali je jako swoje ulubione komiksy ubiegłego roku.

spider-man smierć stacych lee conway
skalp 1 aron
jamilti modan

Nie zapomnieliśmy też o pozycjach zagranicznych. Oto jakie wydania oryginalne w tym roku spodobały nam się najbardziej:

mockingbird 1
dc universe rebirth 1
paper girl 1 tpb

vision 1 tbp
wonder woman 1
516aagwjyl-_sx324_bo1204203200_

A teraz już czas na clue programu, czyli najlepsze naszym zdaniem pozycje, które ukazały się w roku 2016 w Polsce.

Najlepsze komiksy 2016

Miejsce 5

Deadpool tom 3: Dobry, zły i brzydki

deadpool 3 dobry zly i brzydki duggan posehn

Tak o Deadpoolu pisał Chester:

„Deadpoola chwaliłem nieraz i zmuszony jestem zrobić to ponownie. Jeśli lubicie wcześniejsze odsłony przygód Najemnika z Niewyparzoną Gębą, sięgnijcie bez zastanowienia po 3 tom jego przygód. Ten duch wciąż jest obecny w opowieści (…) Dobry, Zły i Brzydki to jedna z lepszych pozycji jakie wychodzą u nas pod szyldem Marvel NOW! Poprzeczka została zawieszona niezwykle wysoko. Dobra robota panowie!”

Możemy tylko dodać, że od czasu premiery filmu o Deadpoolu, antybohater zdobył w naszym kraju olbrzymie zainteresowanie. Nawet jeśli to tylko prosta superbohaterska rozrywka, trudno przejść obok Pyskatego Najemnika obojętnie.

Miejsce 4

Alias tom 1

alias 1 bendis

Śledź napisała o Aliasie tak:

Alias jest jedną z najciekawszych pozycji, jakie zagościły ostatnio na polskim rynku. Osobiście uważam go za opus magnum Briana Michaela Bendisa i cieszę się z tego, że możemy zapoznać się z komiksem po polsku (warto tu wspomnieć, że wydanie Muchy jak zawsze utrzymuje wysoki, warty swej ceny, standard). Słowem? Bierzcie i kupujcie!”

Kiedy na dużych ekranach triumfy święcił Deadpool, ludzie wciąż mówili o tym jak w serialu Netflixa spisała się Jessica Jones. Nie trzeba było długo czekać, aż wydawnictwo Mucha Comics sięgnie po wydanie najbardziej znanego komiksu o Jessice. Dojrzała, mocna historia – trzeba znać.

Miejsce 3

Gotham Central tom 1: Na służbie

gotham central 1 rucka brubaker

Fragment recenzji Mai Głogowskiej:

„Podsumowując, Gotham Central to kawał dobrego komiksu, powiedziałabym nawet, że jest to jeden z najlepszych komiksów jakie możemy dostać na polskim rynku. Nie brakuje w nim niczego. Mamy tu humor, znakomite relacje bohaterów, akcje i ciekawe zagadki. Czego chcieć więcej?”

Seria Gotham Central to zupełnie inne spojrzenie na motywy znane z komiksów o Batmanie. Zamiast peleryn i masek mamy tutaj zwykłych ludzi, policjantów i trudne sytuacje w jakich zostają postawieni. Pierwszy tom zawiesił wysoko poprzeczkę, ale warto przeczytać każdy kolejny. Klasa sama w sobie.

Miejsce 2

Miracleman

miracleman milligan moore morrison

Paweł Kicman napisał o Miraclemanie:

Miracleman to arcydzieło. Myślałem, że od czasów mojej nastoletniej naiwności i fascynacji postmodernizmem zatraciłem już możliwość zachwycenia się podobnymi tematami. Jednak recenzowany komiks to superbohaterski mit tak uniwersalny, że odczytać go można z każdej perspektywy – młodzika, dorosłego i starca. Dla każdego będzie to lektura tak samo zajmująca.”

Słowem – Alan Moore w najczystszej postaci. Choć słabo znany, to jeden z najlepszych komiksów superbohaterskich w historii medium. Fenomenalna, realistyczna historia.


Miejsce 1

Sandman: Uwertura

uwertura sandman gaiman

Oto za co Uwerturę chwalił w swoim tekście Paweł Kicman:

„Nie chcę strzępić sobie języka, bo i tak nie napiszę o Uwerturze tyle i w taki sposób, żeby moje słowa miały jakiekolwiek szanse w konfrontacji z samym dziełem. To wspaniała, oniryczna historia, przepięknie zilustrowana, dojrzała i przejmująca. Może nie tak mądra jak rozwijana przez 10 tomów oryginalna opowieść o Sandmanie, ale to wciąż poziom wyżej niż wiele „ambitnych”, współczesnych komiksów. Bo prawdziwie dobry komiks poznacie po tym, że chcecie o nim krzyczeć ile macie sił w płucach, ale brakuje Wam słów. Magia Uwertury nie musi być zwerbalizowana, ona po prostu kryje się gdzieś tam w panelach i między nimi, czekając, aż sami ją odkryjecie.”

Oczekiwania związane z premierą Uwertury były w niektórych kręgach ogromne. Oto miał nastąpić powrót jednej z najbardziej uznanych serii w historii komiksów. Wiele osób zadawało sobie pytanie: „Czy Gaiman da radę?”. Na szczęście zamiast odgrzewanego kotleta dostaliśmy wspaniały komiks, który bezdyskusyjnie wygrał w naszym głosowaniu.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE

[RECENZJA] Tokyo Ghost Tom 1

Przysłowie mówi, że nie powinno się oceniać książki po okładce. A na niej znajdują się …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *