PANTEON / RECENZJE / FELIETONY / KOMIKSY / [FELIETON] Geografia Battleworld

[FELIETON] Geografia Battleworld

Całkiem niedawno, bo jakoś na początku maja tego roku, studio Marvel wystartowało z największym do tej pory eventem w historii całego wydawnictwa. Tzw. Secret Wars doprowadza do totalnej anihilacji wszystkich uniwersów, które do tej pory powstały z najbardziej popularnymi – Marvel Universe (616), a także Ultimate Universe (1610) na czele. To wszystko powoduje, że tworzy się całkiem nowy, „bitewny świat” Battleworld, którego władcą, a zarazem bogiem staje się Doctor Doom.

Sama planeta zostaje podzielona na 41 regionów/państw, a ten tekst ma za zadanie przybliżyć Wam, kto, w jakim regionie wylądował. Postaram się też pokrótce napisać, dlaczego jest tak, a nie inaczej, aczkolwiek pod tym względem na pewno wszystkiego Wam nie wyjaśnię z bardzo prostego powodu. Główna seria na ten moment liczy sobie 2 numery z 8 zaplanowanych. Taka sama sytuacja dotyczy wydanych na ten moment serii powiązanych, mających być rozwinięciami fabularnymi, a kolejne zostaną dopiero wydane. No, ale już mniejsza o to. To, co na ten moment wiadomo znajdziecie w poniższym tekście.

DUŻĄ WERSJĘ MAPY ZNAJDZIECIE TUTAJ

Świat Battleworld dzieli się na następujące regiony:

1. Greenland – Wielki kontynent będący największą krainą Battleworld zamieszkany jest przez… Hulki. Liczba mnoga nie jest użyta tutaj bez przyczyny. Cały teren oddzielony jest od reszty świata dość potężnym oceanem, więc reszta krain czuje się całkiem bezpiecznie nie mając za sąsiadów przesadnie silnych półgłówków. Szkoda, że tego samego powiedzieć nie mogą mieszkańcy regionu Dystopia, którzy graniczą z Greenland. Hulki jak można się domyślać nie są specjalnie przyjaźnie nastawieni do kogokolwiek ze względu na swój dziki i nieposkromiony charakter, a już szczególnie nie do władcy całej planety – Dooma.

Królem/władcą wszystkich Hulków, jak i całego Greenland jest Red (czerwony) Hulk. Cały teren został skażony promieniowaniem gamma na skutek wybuchu bomby, nad którą pracowali Bruce Banner i Amadeus Cho. Właśnie przez eksplozję wyżej wymienionej bomby doszło do tego, że wszyscy ludzie zamienili się w Hulków, bądź twory hulkopodobne. Na Greenlands dzieje się akcja komiksu Planet Hulk wchodzącego w skład eventu Secret Wars, zaś w komiksie Inhumans: Attilan Rising dowiadujemy się więcej na temat samego terenu zamieszkanego przez dzikich osiłków.

2. Dystopia – Na razie na temat tej krainy specjalnie wiele nie wiadomo. Jedyne, co do tej pory ujawniono to fakt, że dziać będzie się tutaj akcja komiksu Future Imperfect, a sama fabuła też będzie kręcić się wokół Hulków, gdyż Dystopia graniczy bezpośrednio z Greenland.

3. Domain of Apocalypse – Wielka połać terenu, na którym rządy sprawuje potężny mutant Apocalypse znany wszystkim z serii traktujących o grupie X-Menów. Tereny Apocalypse’a są tak wielkie, gdyż wchłonął on inne sąsiadujące z nim królestwa, a ich baronowie stali się jeźdźcami Apocalypse’a. Obecnie nic więcej nie wiadomo. Co dziać się będzie w tej krainie dowiecie się w serii The Age of Apocalypse.

4. Egyptia – Tutaj rządzi niejaka Khonsu. Kraina przypomina znany wszystkim starożytny Egipt. Mamy tutaj władców, niewolników, a sama Khonsu jest tutaj traktowana jak bogini-faraonka, którą niewolnicy mają czcić. Sami niewolnicy mają również zakaz opuszczania swoich kwater (gett?) po zmroku. Inną ciekawą rzeczą jest to, że ekipa Moon Knightów, którzy kiedyś służyli samej Khonsu w końcu się buntuje, ale niestety rezultat nie jest taki jak to sobie zaplanowali. W efekcie buntu Moon Knighci zostają zamienieni w wilkołaki. Niewolnicy nie mogą po zmroku opuszczać swoich siedlisk właśnie z tego powodu. Noc, bowiem jest tą porą, kiedy wilkołaki swawolnie harcują sobie po Eygptii. Więcej na ten temat można znaleźć w serii Secret Wars: Journal, a także New Warriors: Forever Yesterday

5. Technopolis – Tutaj również nie ma na razie zbyt wielu informacji, ale po samej nazwie domyślać się można, że chodzi o coś związanego z technologią, a któż w Marvelu jest lepszym specem od technologii, niż Tony Stark? Jest on tutaj baronem/władcą całej krainy, a głównym nemesis okazuje się brat avengera – Arno Stark. Całe Technopolis jest oczywiście mocno zaawansowane technologicznie i posiada swoją wersję Stark-Tower. O tym, co będzie się tutaj rozgrywać poczytacie w serii Armor Wars.

6. Valley of Doom – Sama kraina jest kompletną tajemnicą. Jedyne, co wiadomo to to, że ma przywoływać na myśl dziki zachód.

7. Spider-Island – Pajęcza wyspa ku zdziwieniu wszystkich nie jest bezpośrednio powiązana z postaciami należącymi do Spider-Verse. Wyspa jest całkowicie opanowana przez pająko-ludzi (bardziej pająki niż ludzie) prawdopodobnie z samą królową na czele. Jako ciekawostkę mogę dodać, że Marvel jakiś czas temu wypuścił całą historię sygnowaną nazwą Spider-Island, więc być może wersja Secret Wars jest jakimś jej przedłużeniem, bądź kontynuacją, albo i wariacją. Z czasem się przekonamy.

8. The Regency – Regency jest ciekawą krainą ze względu na to, że żyją tutaj alternatywne wersje Petera Parkera i Mary Jane Watson, które wciąż są małżeństwem, a na dodatek – mają dziecko. Wydarzenia w krainie Regency możecie śledzić w serii Amazing Spider-Man – Renew Your Vows.

9. King James’ England – Pozostałość po świecie/uniwersum 1602. Wiadomo też, że po owej krainie poruszać się będzie Angela, która w uniwersum 1602 jest łowczynią czarownic. Więcej na ten temat znajdziecie w komiksie 1602: Witch Hunter Angela.

10. Weirdworld – Kompletna tajemnica. Nic na temat tej krainy nie wiadomo, chociaż dość dawno temu wydawana była seria komiksowa o tym samym tytule, która klimatem przypominała opowieści rodem z gatunku fantasy, czy dark fantasy, gdzie obecna była także magia. W krainie Weirdworld dziać będzie się akcja komiksu o tym samym tytule.

11. K’un-L’un – Kolejna kraina, a dokładniej K’un-L’un odnosi się do mistycznego miasta z oryginalnego uniwersum 616 o tej samej nazwie, w którym według podań narodziło się kung-fu. W tym samym mieście trenował również dość dobrze znany, a przynajmniej kojarzony bohater – Iron Fist. Dzięki komiksowi Master of Kung Fu, który opowiada właśnie o tym, co dzieję się w secret warsowym K’un L’un dowiadujemy się nieco więcej o samej krainie i jej funkcjonowaniu.

Baron/imperator K’un-L’un powinien zmieniać się, co jakieś 13 lat ze względu na to, że kiedyś na tych terenach było bardzo dużo klanów (dostajemy tutaj sporo nawiązań do dobrze znanych organizacji jak Red Hand, bądź Ten Rings) jak chociażby klan pająka, czy pantery (tutaj nawiązania do bohaterów, jakimi są Spider-Man i Black Panther) i właśnie ze względu na tak pokaźną ilość klanów uznane zostało, że raz na 13 lat obecnie panujący baron krainy musi zmierzyć się ze wszystkimi chętnymi do tronu i jeśli uda mu się wygrać to sprawuje rządy przez kolejne 13 lat, a jeśli nie to osoba, która pokonała go zajmuje jego miejsce na tronie.

[UWAGA SPOILER] Głównym bohaterem komiksu Master of Kung-Fu jest niejaki Shang-Chi, a obecnym imperatorem K’un-L’un jest Zheng Zu (spokojnie, jeśli go nie znacie to nic nie tracicie), natomiast trzeba dodać, że Zheng jest głową klanu Ten Rings, więc tutaj można by przypuszczać, że Zheng Zu to tak naprawdę Mandarin (nawet wygląd jest dość podobny), jednak jak się później okazuje Zheng Zu jest ojcem głównego bohatera, (chociaż w starym świecie ojcem Shang-Chi był Fu Manchu). Pogmatwane to trochę. W każdym razie, według komiksu Zheng jest niepokonanym władcą już od 100 lat i jak się można domyślić – dla jednych jest on niesamowicie dobrym władcą, a dla innych tyranem i despotą. Każdy ma inne zdanie.

12. Utopolis – Utopolis pojawiło się w komiksie Secret Wars #2, a dzięki temu wiemy już, co nieco na jego temat. Władczynią całej krainy jest Valeria Richards (tak, córka Reeda Richardsa, chrześnica Doctora Dooma). Samo państwo zajmuje się głównie nauką, wykopaliskami, wiedzą i wszystkim, co jest z tym związane. Można również powiedzieć, że jest to ewidentne nawiązanie do Future Foundation (fundacji) dla wybitnie uzdolnionych dzieci, którą prowadziła grupa Fantastic 4.

13. New Mars – Zero jakichkolwiek informacji na temat tego świata. Mogę jedynie powiedzieć, że rozgrywać ma się tu akcja serii Killraven, która już pojawiła się na rynku już w latach 70. Klimat samej serii to takie połączenie alternatywnej wizji przyszłości oraz post-apokalipsy, a głównym jej bohaterem jest niejaki Jonathan „Killraven” Raven. Zobaczymy, co dalej nam tutaj Marvel zaprezentuje.

14. Doomgard – Unosząca się w powietrzu, odmieniona wersja Asgardu. Doomgard również pojawił się w komiksie Secret Wars #2. Można powiedzieć, że jest to główna baza specjalnego oddziału Thorów (tak, liczba mnoga. Każda wersja Thora posiada swój własny młot i żeby uniknąć niejasności – nie są to Mjolniry. Mjolnir zawsze był tylko jeden, a każdy z tych młotów ma swoje własne imię.) Oddział Thorów to takie jakby CIA, czy SWAT na usługach Doctora Dooma, którzy pilnują porządku w całym Battleworld. Cały oddział ma również specjalny przywilej przekraczania granic krain, podczas gdy inne istoty takiego prawa nie mają. Doom ustanowił zasadę, że istoty przechodzące ze świata do świata, bądź, chociaż próbujące tego będą surowo karane (śmiercią).

15. Higher Avalon – Higher Avalon również pojawił się w komiksie Secret Wars #2. Sama kraina jest mocnym nawiązaniem do Britain Corps, czyli między-wymiarowej policji dbającej o porządek w całym Multiversum. Pojawia się tutaj także Brian Braddock, czyli ten najsławniejszy i najwłaściwszy Captain Britain (brat X-Menki Psylocke). W Higher Avalonie rządzi sobie właśnie rodzina Braddocków, a do niedawna baronem/władcą krainy był brat Briana – James. Niestety dla niego, James wypadł z łask Doctora Dooma, przez co Brian zostaje nową głową całej tej krainy.

16. Arachnia – Wariacja Manhattanu, gdzie Gwen Stacy została zabita, Spider-Man zniknął, a Norman Osborn „skoczył”, lub jak kto woli „przedryfował” 10 lat w przyszłość, aby zostać baronem całej Arachnii. Jest on również głową organizacji Ozcorp. W Arachnii żyje także pokaźna ilość różnych wersji postaci Spider-Mana i Spider-Woman z różnych wymiarów. Całą akcję możecie śledzić w serii Spider-Verse.

17. Marville – O samej krainie niewiele wiadomo, ale jak się okazuje – będzie rozgrywać się tu akcja komiksów traktujących o dziecięcych wersjach Avengersów oraz X-Menów. Chodzi tu o A-Babies vs X-Babies.

18. The Eye of Agamoto – Maluteńkie państewko, gdzie żyje sam arcymag, Doctor Strange, który jest jego baronem/szeryfem, a przy okazji najważniejszą postacią w całym Battleworld zaraz po Doomie. Myślę, że nawet nie warto zastanawiać się nad samą konstrukcją tej malutkiej krainki, bo podejrzewam, iż chodzi tu po prostu o to, że sam Strange jest na tyle potężny, iż otrzymał od Dooma własny teren na wyłączność i tam też sobie rządzi, jeśli nie jest w danym momencie zaraz u boku Doctora Dooma.

19. Doomstadt – Doomstadt funkcjonuje, jako stolica Battleworld skąd rządzą król-bóg Doom i szeryf Strange. Jak można się domyślać – Doomstadt przypomina miasto o tej samej nazwie znane z oryginalnego uniwersum, które wcześniej pełniło funkcję stolicy Latverii (państwa Dooma). Znajduje się tam również zamek o nazwie „Castle Doom”, na którego dziedzińcu stoi UWAGA! – kosmicznych rozmiarów płonący Galactus (nie wiadomo na razie, czym on jest). Na obrzeżach Doomstadtu znajduje się arena o wdzięcznej nazwie „Killiseum”, gdzie jak można się domyślać prowadzone są przeróżne walki gladiatorów (to można zobaczyć sobie w pierwszym numerze secret warsowego Planet Hulk), a sama placówka prowadzona jest przez postać Aracde’a. Arena jest nawiązaniem do oryginalnej serii Planet Hulk, gdzie zielony olbrzym zmuszany był do walk ku uciesze ludu, jako gladiator.

20. Manhattan – Naprawdę ciekawe miejsce, które podobnie jak Doomgard unosi się nad resztą państw. Manhattan nie posiada władcy i jest miksem uniwersum 616 i Ultimate, a będąc dokładnym – jest zlepkiem obu tych światów. Na ten przykład mamy tu dwie wersje Stark Tower, a także willę należącą do Avengersów oraz kryjówkę grupy Ultimates. Wydaje się, że Manhattan z obu światów zlepił się w jeden jeszcze przed wielką bitwą obu uniwersów, ale nikt tego oficjalnie nie potwierdził na ten moment. W każdym razie, Manhattan nie ma zadeklarowanego lidera. Tutaj tak jakby nadal trwa walka pomiędzy oboma największymi światami. Więcej informacji znajdziecie w serii Battleworld – Ultimate End.

Prócz tego, co napisałem wyżej, na Manhattanie znajduje się także miasto New Attilan, zamieszkane przez rasę Inhumans. New Attilan można nazwać państwem-miastem (zresztą zawsze tak było z Inhumansami), a rządzi nim baronowa Medusa, bo Black Bolt zniknął jakiś czas temu, a sama Medusa podlega już bezpośrednio tylko Doomowi. Jak się okazuje, istnieje tu także ruch oporu o nazwie The Words Unspoken, do którego należą chociażby tacy nadludzie jak Karnak, Flint i Black Bolt, który w tej wersji świata nie ma żadnych problemów z używaniem swojego głosu, a dodatkowo jest szefem/właścicielem i/lub barmanem kryjówki ruchu oporu. Sama kryjówka nosi nazwę The Quiet Room. To i jeszcze więcej znajdziecie w serii Inhumans: Attilan Rising.

21. The City – Zero informacji prócz tego, że pojawią tu się postaci Korvac i Simon Williams, a rozgrywać się tu będzie akcja komiksu Korvac Saga.

22. Warzone – Tak zwana „Strefa Wojny”. Tutaj mamy do czynienia ze scenariuszem podobnym do tego z historii przedstawionej w wydarzeniu Civil War. Wszystko kręcić się będzie wokół konfliktu prezydenta Starka i Steve’a Rogersa, (który tutaj znany jest, jako Generał Ameryka).

23. New Quack City – Kolejna zagadka. Jedyne, co łączy się z tą krainą-miastem to postać kaczora Howarda (ang. Howard The Duck). Wiadomo też, że żyją tam same kacze postaci. [UWAGA SPOILER] Dochodzi tam również do walki Blade’a Łowcy Wampirów z kaczą wersją Draculi.

24. The Far East – Sama kraina mocno nawiązuje do tej znanej z komiksów z lat 60-ych o nazwie Where The Monsters Dwell. Była to seria, gdzie Marvel prowadził eksperymenty zrzucając tam najróżniejsze potwory i dziwadła, jakie udało im się stworzyć, które w większości nigdy nie zostały później wykorzystane. Oczywiście trafiły się także wyjątki, bo właśnie tam po raz pierwszy pojawiła się postać humanoidalnego drzewa – Groota, który nijak nie przypominał swoim wyglądem obecnie dobrze znanej wersji z Guardians of The Galaxy. W event Secret Wars wliczać się będzie także nowa wersja serii Where The Monsters Dwell. Nawet nazwa nie ulegnie zmianie.

25. Valley of Flame – Prehistoryczna kraina z dinozaurami i różnymi innymi bestiami będąca rozwinięciem świata Earth-78411 zwanego inaczej Dinosaur World. Dom takich postaci jak Devil Dinousaur, a także Moon Boy. Obstawiam, że to właśnie Devil Dinosaur jest tutaj baronem, aczkolwiek nie mam niczego na poparcie swoich słów.

26. The Hydra Empire – Myślę, że wiele mówić tutaj nie trzeba. Kraina ta to wielkie imperium rządzone przez organizację Hydra (tak, tej od Red Skulla). Więcej na ten temat znajdziemy w seriach Hank Johnson: Agent of Hydra oraz Hail Hydra.
(PS. Zauważyliście nawiązanie do dobrze znanego agenta organizacji SHIELD, Phila Coulsona oraz tę grę słów? Phil Coulson-Hank Johnson).

27. 2099 – Jeśli Waszym pierwszym skojarzeniem była postać Spider-Mana 2099 to dobrze kombinujecie, bo 2099 to właśnie jego uniwersum. W komiksach o Spider-Manie z uniwersum 2099 w postać człowieka pająka wcielał się chłopaczyna o mieniu Miguel O’Hara. Miguel prowadził uciążliwą walkę z paskudną organizacją Alchemax, ale ku zdziwieniu wszystkich w Secret Wars całą krainą 2099 rządzi właśnie ta korporacja, a na jej czele stoi nie, kto inny, a Miguel, który na swoich usługach ma przyszłościową wersję nazwijmy ich „Avengers-2099”.

Cała ekipa oczywiście walczy z przestępczością i broni słabszych, ale jak się później okazuje, Miguel manipuluje pamięcią członków Avengers w zależności od sytuacji i tego, co sam uważa za najwygodniejsze rozwiązanie na daną chwilę. Perypetie bohaterów z krainy 2099 możecie śledzić w serii Secret Wars 2099. Ciekawostka – W nowych Avengersach Captain America jest kobietą, zaś Hawkeye posiada skrzydła.

28. Hala Field – Pozostałości po centralnej planecie Imperium Kree – Hali. Nic więcej na temat Hala Field nie wiadomo, prócz tego, że głównymi bohaterami tego świata będzie była Ms Marvel, a obecna Captain Marvel – Carol Danvers, wraz z jej Carol Corps. Seria ilustrująca jej losy to Captain Marvel and the Carol Corps.

29. The Monarchy of M – Obszar bazujący na historii, która kręciła się głównie wokół postaci Magneto. Chodzi oczywiście o serię The House of M, gdzie córka Magneto – Scarlet Witch (Wanda Maximoff) wyczarowała świat, gdzie to mutanci byli górą, a nie ludzie. Z kolei władcą wszystkiego i wszystkich był właśnie jej ojciec. Tak samo w Secret Wars, władcą całej krainy jest również Magnus. Co w tym wszystkim najlepsze? To, że kraina ta znajduje się niedaleko terenów należących do Sentineli i jeśli pamiętacie – Sentinele to te wielkie roboty, które stworzone zostały tylko w jednym celu – tępienia i eksterminacji mutantów. Same Sentinele to nawiązanie do serii Days of Future Past.

30. Sentinel Territory – Tak jak już wyżej wspomniałem, tereny te należą do Sentineli, robotów istniejących jedynie po to, aby niszczyć mutantów. Główny władca tej krainy jest nadrzędną inteligencją, Sentinel zwany Master Mold, (czyli dokładnie tak, jak w wersji oryginalnej). Właśnie na tych terytoriach mutanci mają totalnie najgorzej. Są zmuszani do pracy, zamykani w gettach, a koniec końców mordowani. Ogólna padaka. Wyobraźcie sobie teraz leżące obok siebie dwie krainy o tak sprzecznych „interesach” i spróbujcie zastanowić się jak musi wyglądać życie ich mieszkańców. Ciągłe wymiany ognia. Główną serią odnoszącą się do tej krainy będzie secret warsowe Years of Future Past.
Trzeba też dodać, że Monarchy of M, jak i Sentinel Territory oddzielone są malutką krainą zwaną Killville, ale o tym za moment.

31. The Wastelands – Inaczej mówiąc – pustkowia. Jeśli ktoś czytał oryginalną serię Old Man Logan (pl. Staruszek Logan) to na pewno skojarzy i spodoba mu się. Ponadto secret warsowa seria o tym samym tytule jest właśnie bezpośrednią kontynuacją serii oryginalnej. Jedyna różnica jest taka, że tutaj bohaterowie są świadomi tego, iż żyją na Battleworld, a Doom jest obecnym bogiem całej planety. To jednak nie wpływa bezpośrednio na wydarzenia, które już wcześniej miały miejsce na Wastelands. Generalnie Logan podróżuje po pustkowiach z małym hulkiem i tępi wszystkich bandziorów na swojej drodze. [UWAGA SPOILER] Pojawia się także Emma Frost.
Na Wastelands nie ma żadnego władcy i mamy tu raczej bezprawie oraz ogólną anarchię. Wszystko to znajdziecie w Secret Wars: Old Man Logan.

32. Mutopia – Kolejne państwo z mutantami na czele. Połączenie słów utopia + mutant = mutopia, wnioskuję, więc, że jest to dość sielska kraina, gdzie wszystkim mutantom żyje się dobrze. Są to oczywiście tylko moje domysły.

33. Westchester – Można powiedzieć, że kraina Westchester jest secret warsową adaptacją dobrze znanej animacji z roku 1992 z X-Menami w roli głównej. Sam skład X-Ludzi jest do złudzenia podobny jak ten z animacji. To samo można powiedzieć o ogólnej kresce i kolorystyce samego komiksu. Zaś stroje bohaterów są chyba identyczne. Ciekawostką odnośnie Westchester jest to, że krainą włada Baron Kelly, który w oryginale mutantów nie trawił, jednak w Secret Wars popiera on X-Menów, a przynajmniej stwarza takie pozory.

Wiemy też, że bractwo złych mutantów istnieje w Westchester, i że ciągle dochodzili do walk pomiędzy nimi, a X-Menami. Wskutek tych potyczek [UWAGA SPOILER] tutejsza wersja Magneto ginie, a X-Meni w końcu zostają zaakceptowani przez ludzi. Prócz samej szkoły Xaviera w Westchester znajduje się jeszcze jeden specjalny ośrodek wychowawczy dla mutantów, którzy nie chcieli dołączyć do X-Menów, a prowadzi go Cassandra Nova. Niestety w tym przypadku nie wszystko jest tak różowe, jakim wydaje się być. Wszystkie wydarzenia z tej krainy znajdziecie na kartach serii X-Men ’92.

34. Killville – Małe państewko graniczące z Monarchy of M i Sentinel Territory, które jest w całym tym mutanckim sporze totalnie niezależne i bezstronne. Głową Killville jest Baron Mordo, (który w oryginalnej wersji nazywa się tak samo). Jest on podobnie jak Doctor Strange magiem, no, ale to nie o niego tu chodzi. Cała historia kręci się głównie wokół postaci MODOKa, który jest tutaj naprawdę mocno rąbniętą postacią, która na terenie Killville wytłukła już chyba wszystkich możliwych bohaterów, zostawiając przy życiu jedynie złoczyńców, (którzy przy okazji walczą sami ze sobą). MODOK zabija każdego, kto choćby przekroczy granicę Killville.

Skoro jest on tak potężny to, dlaczego nie jest on baronem krainy, a jest nim Mordo? 1. Mordo ma poparcie Dooma. 2. Mordo ma w tej wersji świata obok siebie byłą ukochaną Doctora Strange’a, która zostaje jego ukochaną. 3. Mordo zdaje sobie sprawę z tego, że gdyby nie MODOK to całe Killville zostałoby pochłonięte albo przez Sentinele, albo przez Magneto. MODOK ma po prostu fioła na punkcie zabijania (w sumie tylko po to został stworzony), a szczególnie lubuje się właśnie w osobnikach przekraczających granice, więc na swój sposób dba o to, aby w Killville było czysto, wtrącając się w konflikt z jednej, bądź drugiej strony kosząc wszystko i wszystkich. Całą tę historię związaną z mutanckimi krainami, jak i samym Killville śledzić możecie w serii MODOK Assassin.

35. Arcadia – W tej wyspiarskiej krainie stacjonuje żeńska wersja Avengers dowodzona przez She-Hulk, (która przy okazji jest władczynią całej Arcadii), czyli A-Force. Żeby sprostować – To, że do A-Force należą same babeczki, nie znaczy, że w Arcadii żyją tylko kobiety. Co to, to nie. Poza tym, sama Arcadia jest naprawdę spokojnym państwem, gdzie laski z A-Force dbają o porządek i mieszkańców, a cały kraj jest patrolowany non-stop, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń. Wypadałoby też nadmienić, że na terenie Arcadii, lub w bardzo bliskiej odległości leży państwo Atlantyda, bo w pewnym momencie pojawia się postać Namora, który jest jak wiadomo władcą owego wodnego kraju. Całą fabułę możecie śledzić w serii A-Force.

36. Bar Sinister – Kraj rządzony przez Mister Sinistera, albo po prostu Sinistera. Na tę krainę mogliśmy rzucić już okiem w komiksie Secret Wars #2, co wcale nie znaczy, że czegokolwiek się o nim dowiedzieliśmy. Prawdopodobnie obsługa Bar Sinister to klony, bo w sumie klony są bardzo charakterystycznym motywem dla Sinistera i to byłoby by na ten moment wszystko. Oczywiście, Sinister to postać bardzo skomplikowana, a przy okazji lubiąca knuć, więc na pewno parę razy zalezie bohaterom za skórę, no, ale zobaczymy jak to się potoczy i czy samo państwo będzie w jakikolwiek sposób bardziej rozwijane w komiksach, w co sam osobiście wątpię.

37. Limbo – I kolejny X-Menowy świat. Tutaj mamy do czynienia z krainą, gdzie X-Meni przegrali z hordami demonów pochodzący właśnie z Limbo (pl. pustki) będącego magicznym wymiarem znanym również, jako Otherplace. Sama kraina Limbo oparta jest na historii przedstawionej na łamach serii Inferno w późnych latach 80-tych. Seria ta przedstawiała walkę mutantów z demonami z ich magicznego wymiaru właśnie, a także wygraną X-Menów. Secret warsowa wersja tej historii ukazuje za to alternatywną wersję tych wydarzeń, czyli świat po przegranej X-Menów, zdominowany przez demony.

Natomiast na skrawku tego świata, poza specjalną magiczną barierą mieszkają wolni ludzie. Jeśli chodzi o władcę Limbo – Początkowo funkcję władczyni Limbo sprawowała Madelyne Pryor, znana również, jako Goblin Queen, a także, jako klon Jean Grey, jednak została ona zdetronizowana przez Illyane Rasputine (siostrę Colossusa), czyli Magik, znaną również w swojej demonicznej wersji, jako Darkchild. Colossus, co jakiś czas robi wypady na tereny demonów w celu odbicia siostry, którą uważa za opętaną, jednak wygląda na to, że Illyana po prostu rządzi całą tą piekielną zgrają, zaś Madelyne będzie starała się odbić tereny, jak i miano władczyni Limbo. Tę historię możecie śledzić w secret warsowej serii Inferno.

38. Deadlands – Pierwsze z trzech państw znajdujących się poza wielkim murem ”THE SHIELD”. Jak można się domyślać, po Deadlands wesoło biegają sobie bohaterowie w wersji bezmózgich zombie z marvelowskich komiksów Roberta Kirkmana, które zeżrą wszystko, co stoi na ich drodze. Właśnie na Deadlands strącani są wszyscy ci, którzy nie szanują praw boga-Dooma i łamią je. Myślę, że nie trzeba opisywać, co dzieje się z takimi delikwentami, kiedy już trafią na bardzo gościnne „martwę ziemie”. Akcję na terenach Deadlands będzie można śledzić w serii Marvel Zombies. Gdyby ktoś się nie orientował, to zombie-bohaterowie pojawili się już wcześniej w naprawdę wielu historiach Marvela i nie zapowiada się na to, aby miało się to zmienić, bo żywe trupy mają swoją wierną rzeszę fanów.

39. Perfection – Drugie z trzech państw znajdujących się poza wielkim murem ”THE SHIELD”. Perfection, czyli na polski Perfekcja. Jak wiadomo do perfekcji, (jako sztuczna inteligencja) dążył zawsze Ultron, który właśnie w tej krainie sobie rządzi, wraz ze swoimi robotami i innymi mechanicznymi tworami.

40. New Xandar – Trzecie z trzech państw znajdujących się poza wielkim murem ”THE SHIELD”. Tutaj rządzi kolejny pomyleniec i tym razem chodzi o Annihilusa. Baronem go nie nazwiemy, bo za murem nie obowiązują prawa Dooma, więc gość rządzi sobie tutaj raczej, jako despota, a nie, jako uświęcony wybraniec boga całego Battleworld. Na dobrą sprawę to każdy rządzi się tutaj swoimi prawami. Wcześniej New Xandar tak jak i w oryginalnym uniwersum należał do Korpusu Nova (ang. Nova Corp), jednak sam New Xandar, jak i Korpus Nova zostały zniszczone podobnie jak w oryginalnej serii Annihilation przez Annihilusa, tylko w przeciwieństwie do niej, w Secret Wars Annihilus osiadł sobie na terenach zdewastowanego już New Xandaru, gdzie „rządzi” wraz ze swoją armią obrzydliwych robali.

Generalnie cały New Xandar przypomina post-apokaliptyczny świat rodem z filmów o Mad Maxie, czy z gier z serii Fallout. Wszędzie syf, zniszczenie i ogólna bieda. Jacyś tam pojedynczy ludzie przekradają się od schronienia do schronienia pożywiając się tym, co znajdą. Tutaj nie ma lekko. [UWAGA SPOILER] Co w tym wszystkim jest najciekawsze – Na terenach New Xandaru porozrzucane są kamienie nieskończoności (ang. The Infinity Stones/Gems), czego dowodem jest fakt, że jedna z bohaterek komiksu znajduje właśnie jeden z owych kamieni. Kolejnym interesującym faktem jest to, że wśród ruin Xandaru porusza się także Thanos również posiadający jeden z wyżej wymienionych kamieni.

Osobiście uważam, że jest to jakaś alternatywna wersja postaci szalonego tytana Thanosa, która sobie gdzieś tam razem ze swoją ekipą zwaną „kabała” wylądowała. W każdym razie, nawet Thanos przy całej swojej sile i potędze ma świadomość tego, że do momentu uzbierania wszystkich kamieni musi ukrywać się przed Annihilusem, bo ten po prostu by go zniszczył używając do tego swoich robali. Akcję na New Xandarze śledzić możecie w serii The Infinity Gauntlet i choć sama nazwa serii sugeruje, że wszystko kręci się wokół Thanosa i kamieni nieskończoności, to na ten moment najwięcej elementów nawiązuje do serii Annihilation.

41. Wielki mur The SHIELD – Nie rozpisując się zbytnio. Niczym w Grze o Tron wielki mur odgradza państwa mniej lub bardziej cywilizowane od tych, które jednak stanowią zagrożenie. Generalnie mur jest ciągle przez kogoś chroniony, a na jego obronę zsyłani są bohaterowie, którzy nie respektują praw boga-Dooma.


Warto też wspomnieć, że ostatnio coraz częściej słyszy się niby o tym, jakoby grupy X-Men oraz Fantastic 4 miały wylecieć z Marvela. Jak jednak wynika z powyższej rozpiski – sami mutanci w Secret Wars zajmują około 8-9 krain na 41, z kolei członkowie Fantastic 4 łącznie z dwoma wersjami Reeda Richardsa (klasyczny i Ultimate) są ważniejsze niż jakikolwiek członek Avengers. Z tych też powodów ciężko mi zrozumieć te narastające obawy przed domniemaną kasacją obu grup, czy umniejszeniu ich znaczenia wśród całej reszty bohaterów. Na ten moment jest zupełnie odwrotnie.

Mam nadzieję, że tym tekstem, chociaż trochę przybliżyłem Wam świat, jakim jest secret warsowy Battleworld, krainy, z jakich się składa, inspiracje i nawiązania do niektórych wcześniejszych serii komiksowych, a także samych mieszkańców Battleworld oraz jakąś część praw narzuconych przez Doom.

Na koniec mogę jeszcze dodać, że w dniu wczorajszym (03.06.2015) wyszły kolejne zeszyty wchodzące w skład całego eventu, a są to: Secret Wars #3 (trzeci zeszyt głównego cyklu Secret Wars), Armor Wars #1 (tutaj więcej dowiecie się o krainie Technopolis), Amazing Spider-Man – Renew Your Vows #1 (ten komiks dostarczy za to więcej informacji o krainie Regency). Nie zabraknie także Future Imperfect #1 (więcej informacji odnośnie Dystopii), 1872 #1, X-Tinction Agenda #1 (info odnośnie Mutopii, która prawdopodobnie specjalnie sielankowa nie będzie), Years of Future Past #1 (kolejne informacje odnośnie terenów zajętych przez Sentinele), Secret Wars: Battleworld #2 (akcja dzieje się w Quack City i na arenie Killiseum w krainie Doomstadt), Master of Kung Fu #2 (dalszy ciąg perypetii w K’un-L’un), Giant-Size Little Marvel – AvX #1 (dzieci-bohaterowie walczący ze sobą w krainie Marville).

Autor: SQ

PRZECZYTAJ TAKŻE

[RECENZJA] Thor J. Michaela Straczynskiego

Wydany w Dzień Dziecka album zatytułowany po prostu Thor (bez żadnego rozwinięcia, podtytułu czy charakterystycznego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *