PANTEON / NEWSY / [NEWS] Nie żyje były prezes Marvela, James Galton

[NEWS] Nie żyje były prezes Marvela, James Galton

James Galton, były prezes i przewodniczący of Marvel Entertainment Group, zmarł w poniedziałek w swoim domu w Naples na Florida. Miał 92 lata.

Galton spędził szesnaście lat w wydawnictwie (1975-1991) i często określany jest jako zbawiciel Marvela. Po przejęciu fotela prezesa w 1975 roku, zdołał wyciągnąć firmę z nad skraju bankructwa i wyniósł ją na wyżyny, gdzie ustabilizował jej pozycję.

Galton wniósł do wydawnictwa świeże pomysły, które odwróciły jego los. To pod jego wodzą Marvel odszedł od stojaków z gazetami i skupił na dystrybucji bezpośredniej do klienta oraz specjalistycznych sklepów. Podczas jego kadencji wydawnictwo nabyło również prawa do ilustrowanej powieści ze świata Gwiezdnych Wojen w 1977 roku.

W 1980 Galton założył również spółkę córkę Marvela, która zajęła się animacji. Zwierzchnictwo nad nią przekazał Stanowi Lee. Kiedy odchodził w 1991 roku, Marvel był największą tego typu firmą w Stanach Zjednoczonych z rocznymi zarobkami powyżej 70 mln dolarów.

Według niego komiksy były formą literackiej ekspresji, której należał się szacunek. Używał ich również jako medium do podtrzymywać dyskusje na takie tematy jak m. in. prawa kobiet, zapobieganie przemocy nad dziećmi, czy oszczędzanie energii.

Źródło: HollywoodReporter.com

AUTOR Maja Rybak

Chce dołączyć do składu Zaginionych Chłopców. Kiedy tylko może zanurza się w popkulturowym oceanie filmów, seriali, komiksów oraz książek. Kocha swojego syna, Tony'ego Starka, i będzie go bronić do końca życia.

PRZECZYTAJ TAKŻE

[Recenzja] Runaways Tom 1

Na pewnym etapie życia wszyscy młodzi ludzie są przekonani, że ich rodzice to najgorsi ludzie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *