PANTEON / IMPREZY / [RELACJA] Konferencja prasowa „Superheroes in Concert” w TAURON Arena Kraków

[RELACJA] Konferencja prasowa „Superheroes in Concert” w TAURON Arena Kraków

2 marca w budynku TAURON Arena Kraków odbyła się konferencja prasowa z udziałem osób odpowiedzialnych za projekt Superheroes in Concert.

Spotkanie otworzył pomysłodawca i producent przedsięwzięcia, Krzysztof Bober, który na początek opowiedział o genezie projektu:

Punktem wyjścia był koncert muzyki filmowej na żywo, natomiast to, co już na tym etapie jest nowością, to właśnie mianownik superbohaterski.
(…)
Wszystkie trzy główne elementy [muzyka, taniec, VR] staraliśmy się przez mianownik superbohaterski przefiltrować.

Jak zdradził Bober, pomysł przedsięwzięcia narodził się w 2014 roku, zaś pierwsze prace nad jego realizacją ruszyły z początkiem zeszłego roku.

Przedstawicielka TAURON Areny, Katarzyna Fiedorowicz opowiedziała kilka słów o obiekcie, w którym odbędzie się krakowska edycja imprezy:

[TAURON Arena] to jest obiekt multifunkcjonalny, który jest doskonale przystosowany do tego typu wydarzeń. (…) słyniemy z tego, że tutaj przeżywa się ogromne emocje.

Po krótkiej prezentacji kompozytorów, których utwory zabrzmią na koncercie, głos zabrał Marcin Klejdysz – przedstawiciel Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

To będzie tak absorbujący, nowatorski pomysł, który spowoduje, że tej pięknej orkiestry nie będziemy cały czas oglądać będąc w goglach VR (…) jednak [orkiestra] będzie to nadrabiać mocnym, energetycznym, wyważonym dźwiękiem.

W kolejnej części spotkania skupiono się na tanecznym elemencie widowiska.

Zależało nam na tym żeby z jednej strony nie była to opowieść klasycznie wyrażona tańcem, ale z drugiej strony też nie przypominało standardowego show telewizyjnego (…) Tutaj zależało nam na tym, aby uczestnicy nie do końca wiedzieli, co ich czeka – powiedział Krzysztof Bober.

Szerzej o tym elemencie wypowiedział się główny choreograf widowiska, Bartosz Wójcik:

Dla mnie projekt „Superheroes” to działanie na trzech różnych pułapach. Z jednej strony jest to muzyka grana przez orkiestrę na żywo, więc jest gdzieś zawarta teatralność. Z drugiej strony, wszystko, co będzie się działo na scenie jest pokazywane przez kamery, więc też musimy myśleć o tym pod katem show telewizyjnego. Z trzeciej strony jest podłoga LED, która współgra z nami, i która wprowadza nas w klimat każdego filmu, o którym będziemy w danym momencie opowiadać. Więc dla mnie, w choreografii jest też istotne to, żeby pokazać pierwiastek tego superbohatera, o którym właśnie opowiadamy.

Bartosz oznajmił, iż czerpał inspiracje bezpośrednio z filmów superbohaterskich, a także sztuk walki. Zdradził także, iż zobaczymy m. in. taneczną inscenizację walki herosów z filmu Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów.
Krzysztof Bober opowiedział, iż w trakcie prac nad animacjami i choreografią korzystano z technologii motion-capture, z której ostatecznie zrezygnowano na rzecz tańca na żywo.

Na koniec poruszono temat wirtualnej rzeczywistości, która według organizatorów jest głównym argumentem przemawiającym za nowatorskością Superheroes in Concert, a także ogólnej realizacji widowiska. Na koncert sprzedawane są bilety z opcją VR oraz bez niej. W przypadku opcji bez gogli, na ekranie ustawionym za orkiestrą wyświetlane będą ujęcia muzyków oraz tancerzy odtwarzających sekwencje na dwóch podłogach LED, ustawionych po bokach orkiestry.

W przypadku zakupu biletu z opcją VR, uczestnicy będą mogli obejrzeć specjalne, interaktywne animacje, które przygotowano do części utworów z repertuaru. Pozostałym kompozycjom będą towarzyszyć wizualizacje wyświetlane na wspomnianym ekranie. Pomiędzy utworami, goście będą informowani o konieczności założenia gogli. Po zakupie biletów nabywcy dostaną informacje o aplikacjach i obsłudze technologii VR. Na stronie wydarzenia dostępny jest wykaz telefonów obsługujących technologię. Autorzy oznajmili, iż animacje w VR będą miały interaktywny, czy też jak sami stwierdzili ‘growy’ charakter, gdyż będziemy mogli niejako sterować herosem. Nabywcy biletów z opcją VR otrzymają kartonowe gogle, jednakże istnieje możliwość przyniesienia własnych.

Na koniec konferencji można było sprawdzić testowe animacje udostępnione wcześniej przez organizatorów. Muszę przyznać, że nie zachwyciły mnie. Oczywiście, organizator zapewnił, że to, co możemy w tym momencie zobaczyć to jedynie proste demo, jednakże aplikacja kilka razy się zawiesiła, zaś sama jakość grafiki również pozostawia trochę do życzenia.

Podsumowując, po konferencji jestem nastawiony do przedsięwzięcia pozytywnie, aczkolwiek nastawiam się głównie na doświadczenie muzyczne. Choć opcję VR traktuję jako ciekawy dodatek, tak część taneczna i zaprezentowane fragmenty choreografii zapowiadają się bardzo interesująco. Trzymam kciuki za to przedsięwzięcie, które rzeczywiście ma potencjał na zdobycie popularności nie tylko w naszym kraju. Zatem z niecierpliwością czekam na koncert 29 kwietnia.

AUTOR Rafał "Kujaw" Olejko

Lubi pisać o różnych rzeczach, ale o sobie akurat niespecjalnie. Uważa, że Man of Steel to dobry film i nienawidzi humoru w filmach Marvela, więc to wystarczający powód by go nie lubić.

PRZECZYTAJ TAKŻE

[NEWS] Premiera Superheroes in Concert przeniesiona do Krakowa

Światowa premiera Superheroes in concert zostaje przeniesiona i odbędzie się 29 kwietnia w TAURON Arenie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *