PANTEON / IMPREZY / FESTIWALE / [RELACJA] Krzyżakon 2017

[RELACJA] Krzyżakon 2017

Gdzie średniowiecze spotyka się ze współczesnością – Krzyżakon 2017

Mamy rok 2017. Rok pierwszych edycji kilku nowych konwentów, ale i również upadku kilku innych. A jeszcze nie skończył się nawet czerwiec! Odwiedziłam jedną z tych świeżych imprez, które – cudem najwyraźniej – doszły do skutku. Krzyżakon, bo tak nazwano zlot fanów fantastyki, odbył się w słynnym Zamku Krzyżackim w Malborku. O dziwo, było całkiem ciekawie.

Całość trwała dwa dni, 24 i 25 czerwca. Wejściówki były najtańsze, z jakimi się spotkałam. Teren imprezy obejmował: niemalże całą Twierdzę Krzyżacką (gdzie znajdowały się sale z LARPami), budynki wokół Zamku (np. sala wystawców i prelekcyjne w Karwanie) oraz ZSP nr 4 (sleeproom i sale prelekcyjne). Muszę przyznać, że pomimo tego, iż mieszkam w Malborku dobre kilka lat i zamek nie robi już na mnie jakiegoś sporego wrażenia, to atmosfera, którą tworzył była naprawdę niesamowita.

Niesamowity klimat zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Zamku tylko dodawał uroku Krzyżakonowi

Do tego przyczyniły się wycieczki po Zamku, prowadzone przez wyszkolonych i doświadczonych przewodników. Podczas pierwszej z nich, zabrano nas na spacer po miejscach niedostępnych na co dzień dla turystów. Z moim lękiem wysokości nie było łatwo (ale przeżyłam!), jednak możliwość obejrzenia całej okolicy z jednej z najwyższych wież, czy spacerek po dziurawej podłodze nad sklepieniem kościoła… Niezapomniane przeżycie.

Nie ma konwentu bez prelekcji. Na Krzyżakonie także ich nie zabrakło, a nawet przez większość czasu był wybór z kilku odbywających się jednocześnie. Sama byłam na czterech. Dobra lesbijka, to martwa lesbijka? O kobietach biseksualnych i homoseksualnych w amerykańskich serialach była krótka, ale na temat, a Karolina z Geek Kocha Najmocniej pokazała klasę pomimo problemów ze sprzętem. 802 powody, żeby pośmiać się z pokemonów prowadzona przez Aleksandrę „Księżną” Bohdziewicz upłynęła pod znakiem absurdów i śmieszków. Do tego prelekcje Moniki Drzewieckiej  Zło, szaleństwo, odmienność, transgresja. Analiza postaci Jokera z kanonu Batmana z punktu widzenia teorii queer oraz Co zabiło „Zabójczy żart”? zachęcały do dyskusji i przekonały mnie jeszcze bardziej nie tylko do postaci, ale i do wydawnictwa jakim jest DC. Pierwszy komiks na liście? The Killing Joke.

Nie będę narzekać na organizację, bo nie byłam świadkiem jakiś większych potknięć. Problemy i błędy są normalne na pierwszych edycjach, szczególnie jeśli inicjatywa wychodzi spod rąk młodzieży. Tak, zapomniałam napisać na wstępie, że Krzyżakon to pomysł i realizacja Młodzieżowej Rady Miasta. Mam dla nich wielki szacunek, bo organizacja takiej imprezy na pewno nie należy do najłatwiejszych zadań.

Podsumowując, pierwszą edycję będę wspominać bardzo pozytywnie. Najprawdopodobniej pojawię się również za rok i zapraszam Was również, bo mały, kameralny konwent to też zabawa i wspaniałe wspomnienia. Szczególnie jeśli wszystko dzieje się w Zamku Krzyżackim, w którym Krzyżacy ukrywali się przed polską armią po Bitwie pod Grunwaldem. Sic!

AUTOR Maja Rybak

Chce dołączyć do składu Zaginionych Chłopców. Kiedy tylko może zanurza się w popkulturowym oceanie filmów, seriali, komiksów oraz książek. Kocha swojego syna, Tony'ego Starka, i będzie go bronić do końca życia.

PRZECZYTAJ TAKŻE

[RELACJA] Festiwal Fantastyki Cytadela 26-28.05.2017

„Mam blisko, sprawdzę imprezę i przy okazji obejrzę Twierdzę Modlin” – tak sobie pomyślałam trzymając …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *