PANTEON / BIOSY / EVENTY / OPISY / [RANKING] Galeria Złoczyńców Wonder Woman

[RANKING] Galeria Złoczyńców Wonder Woman

Kim jest superbohater bez superzłoczyńców? Trudno sobie przecież wyobrazić Batmana bez Jokera, czy Supermana bez Lexa Luthora. Choć często ciekawszym motywem w komiksach jest przeciwstawianie herosów i heroin naprzeciw zła nieuosobionego, klasycznym motywem komiksu amerykańskiego wciąż pozostaje relacja bohater-czarny charakter. Nie inaczej jest w przypadku zmierzającej na kinowe ekrany Wonder Woman. Według zapowiedzi, Amazonka zetrze się w boju między innymi z Doktor Poison i Aresem. To jednak tylko kropla w morzu bogatej galerii złoczyńców, jaką posiada Diana. Wybrałem dla Was 10 najciekawszych postaci, które na przestrzeni ostatnich 8 dekad walczyły z Wonder Woman. Jako kryterium użyłem między innymi poziomu rozpoznawalność postaci, częstotliwości pojawiania się i mocy/zdolności, którymi dysponuje. Rzecz jasna lista jest mocno subiektywna, więc koniecznie dajcie znać w komentarzach, kto Waszym zdaniem zasługuje na wyróżnienie. Zaczynamy!

Tekst jest wolny od większych spoilerów, choć może zdradzać pomniejsze fakty.


Miejsce 10 
Max Lord 

Maxwell Lord znany jako Black King mógłby spokojnie znaleźć się w pierwszej trójce tego zestawienia. Zdecydowałem jednak przyznać mu miejsce otwierające tą listę, ponieważ nie jest przeciwnikiem tylko, ani nawet w największym stopniu, dla Wonder Woman. W historii OMAC Project Max Lord uknuł intrygę mającą na celu zniszczenie całej Ligi Sprawiedliwości. Korzystając ze skradzionej Batmanowi technologii spowodował nie lada problemy wielu herosom, jednak to właśnie Amazonka ucierpiała najbardziej (pamiętam o Tobie Blue Beetle…). By uwolnić Supermana spod wpływu Lorda, Diana dopuszcza się czynu, który przyniósł poważne konsekwencje. Mroczy Rycerz i Człowiek ze Stali odwrócili się od dawnej przyjaciółki plecami, a w świetle opinii publicznej Diana stała się kryminalistką. Jak widać dobry złoczyńca potrafi zadać głębokie rany bez użycia mięśni.

Maxa znajdziecie m.in w The Omac Project #1-6

Miejsce 9
Giganta

Doris Zuel, znana jako Giganta, to jedna z najstarszych przeciwniczek Wonder Woman. Posiada zdolność zwiększenia rozmiarów swojego ciała, za czym idzie też zwiększenie siły. W niektórych wersjach traciła swój nieprzeciętny intelekt wraz ze wzrostem rozmiarów, ale w późniejszych historiach mogła zachować pełnię zdolności umysłowych nawet będąc w formie olbrzymki. Co ciekawe, pierwsze jej wcielenie nie miało takich umiejętności, a sama Giganta była człowiekiem przetransformowanym z… małpy. Niemniej, na przestrzeni lat udowodniła, że jest godną oponentką. Wielokrotnie testowała granice możliwości Diany, a także współpracowała z innymi złoczyńcami – zawsze w jednym celu. Pokazać Amazonce, kto jest górą.

Gigantę znajdziecie m.in. w Forever Evil

Miejsce 8
Doctor Poison

Księżniczka, doktor, profesor (niepotrzebne skreślić) Maru. Ponownie, jedna z najwcześniejszych łotrzyc, z którymi musiała się zmagać Diana i to właśnie bogata historia zapewnia jej miejsce w zestawieniu – co nie znaczy, że to jedyny powód! Doctor Poison jest ekspertką w, nie zgadniecie, stosowaniu trucizn. Chociaż nie odgrywała nigdy bardzo ważnej roli, jej potencjał dostrzegli twórcy kinowego obrazu. Maru będzie jedną z wrogich postaci, chociaż nie wiadomo jak dużą rolę odegra w całym filmie. Niewątpliwie jej zdolności zostaną użyte do siania terroru. Do tego nie potrzeba supermocy.

Doctor Poison znajdziecie m.in. w Wonder Woman (v2) #183-184

Miejsce 7
Paula von Gunther

Prawdopodobnie najmniej rozpoznawalna postać na tej liście. Zasługuje jednak na miejsce w rankingu między innymi dlatego, że była jedną z pierwszych prawdziwie znaczących nemezis dla Wonder Woman. Nazistowska szpieg niemal od początku komiksowej kariery była ważną postacią dla mitologii Diany. Jedną z jej cech rozpoznawczych – obok ciągotek do niewolnictwa – było specjalne urządzenie, dzięki któremu mogła się wskrzeszać. W ciekawym zwrocie akcji Paula „nawróciła” się i została przyjęta do plemienia Amazonek. Niestety w późniejszych wersjach (po Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach) nie odegrała już tak znaczącej roli jak na początku swojego istnienia, ale jako mistrzyni podstępu stanowi ciekawy wzór do wykorzystania – może w kolejnych filmach o Wonder Woman?

Paulę znajdziecie m.in. w Wonder Woman (v1) #1, #3, #5-6

Miejsce 6
Meduza

Pierwsze cztery miejsca to była rozgrzewka… Poznajcie jedną z sióstr Gorgon – Meduzę! Choć jej historia sięga czasów sprzed Kryzysu, pełnię swoich złowrogich możliwości pokazała dopiero pod piórem Grega Rucki. Wskrzeszona przez Circe, wyzywa Dianę na pojedynek na śmierć i życie. Nie pozbawię Was przyjemności przeczytania tej świetnej historii. Są tam gorzkie emocje, sporo ekscytacji i napięcia, a także finał, który – choć na krótko – znacząco zmienił status quo w świecie Wonder Woman. Na długo zapamiętacie Meduzę, bo niewiele postaci w historii komiksów superbohaterskich potrafiło doprowadzić herosów, czy heroiny do sięgnięcia po tak drastyczne środki.

Meduzę znajdziecie m.in. w Wonder Woman: Eyes of the Gorgon

Miejsce 5
Silver Swan

To miano nosiło kilka osób, jednak to Vanessa Kapatelis zajmuje miejsce piąte. Wyposażona w strój, który pozwala jej na emitowanie sonicznego wyładowania, krzyku a’la Black Canary, a także pozwala jej latać i zwiększa znacząco siłę, Vanessa jest godną przeciwniczką dla Wonder Woman. Jednocześnie… obie kobiety są przyjaciółkami. W tym tkwi siła Silver Swan – jest postacią tragiczną. Zmuszona do walki z osobą, którą podziwia, wewnętrznie cierpi. Mimo to Diana pod cybernetycznym pancerzem wciąż dostrzega dobrego człowieka, któremu trzeba pomóc. Może to trywialne i cholernie ckliwe, ale w walce obu pań zwycięża nie siła, a miłość i dobro. A tak poza tym… ten strój jest wypasiony – pokażcie to w kolejnych filmach!

Vanessę znajdziecie m.in w Wonder Woman by Greg Rucka vol. 1

Miejsce 4
Doctor Psycho

Zdecydowanie najbardziej upiorna ze wszystkich wymienionych tutaj złoczyńców. Obleśny, psychopatyczny manipulant – Edgar Cizko wykorzystuje swoje telepatyczne moce w najgorszy możliwy sposób. W pełni swoich sił potrafi wpłynąć na umysły innych tworząc z nich bezwolne kukły, gotowe wypełnić każdy jego rozkaz. Wonder Woman musi zmagać się z jego gierkami niemal od początku swojej przygody w komiksach. Uwierzcie, przez ponad 70 lat Doctor Psycho zdążył sporo nabruździć. Jednocześnie jest na tyle charakterystyczną postacią, że wystarczy przeczytać jeden komiks z jego udziałem, żeby się przekonać do czego może być zdolny.

Doctora Psycho znajdziecie m.in. w Secret Six vol. 2

Miejsce 3
Circe

Pod względem mocy zdecydowane jedna z najpotężniejszych rywalek Wonder Woman. Ta czarownica pragnie tylko i wyłącznie jeszcze większej potęgi i nie cofnie się przed niczym, żeby ją zdobyć. Mówimy tutaj o kobiecie, która spowodowała Wojnę Bogów (tak się nazywał komiksowy event)! Mając w repertuarze potężną magię, nieśmiertelność i zdolności manipulacji, stanowi nie lada wyzwanie dla Diany. Często współpracowała z innymi łotrami, co sprawiało, że w ostatecznym rozrachunku była jeszcze groźniejsza.

Circe znajdziecie m.in. w Wonder Woman: War of the Gods

Miejsce 2
Cheetah

Miano to nosiło kilka osób, choć prawdopodobnie najbardziej znaną z nich była (i jest) Barbara Minerva. Barbara zdobyła boskie moce Cheetah za sprawą rytuału – od tej pory może zmieniać się w zabójczą gepardzicę, która potrafi stanąć w szranki z samą Wonder Woman. Supersiła, superszybkość i pazury, które przetną niemal wszystko – to arsenał wystarczający, żeby na przestrzeni kilku dekad siać postrach i zadawać Dianie głębokie rany. Cheetah jest postacią niemal ikoniczną, często wymienianą jako arcynemezis Amazonki. Nie ma w tym żadnej przesady, niemal każdy jej występ tylko potwierdza, że Cheetah już na stale zapisała się w historii jako modelowa rywalka Wonder Woman.

Cheetah znajdziecie m.in. w Wonder Woman (v2) #7-9

Miejsce 1
Ares

Kto mógłby być lepszym wrogiem dla bohaterki, która – nawet jeśli sięga po miecz – zawsze pragnie pokoju i harmonii? Bój Wojny oczywiście! Na przestrzeni lat różni twórcy pokazali szerokie spektrum relacji między Dianą i Aresem – od rywalizacji, przez nienawiść, chłodną tolerancję, aż po współpracę. Nie dajcie się jednak zwieść – Ares niemal zawsze (poza New 52) knuł, knuje i będzie knuł jak zniszczyć Amazonki, a w szczególności jak pokonać Wonder Woman. Niezwykle potężny wojownik, genialny strateg i wybitny manipulator – to cechy złoczyńcy, który bezdyskusyjnie zasługuje na pierwsze miejsce w rankingu ikonicznych łotrów Wonder Woman.

Aresa znajdziecie rzekomo w… nadchodzącym filmie, który trafi na ekrany kin już 2 czerwca!

AUTOR Paweł Kicman

PRZECZYTAJ TAKŻE

[FELIETON] Komiksowe podsumowanie roku 2017

Żegnaj 2017. Witaj 2018. Przynieś nam więcej dobrych komiksów… i nie tylko. Dość odważnie, bo …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *